Salsa

Dynamiczny i zmysłowy taniec latynoamerykański – tak w skrócie można opisać salsę. Niezwykle popularny układ kilku prostych kroków, swoje korzenie ma Karaibach. Najpierw układ tańczono na Kubie, teraz salsa znana jest na całym świecie. Samo słowo z języka hiszpańskiego oznacza smak – intensywny i pikantny. Podobnie jak muzyka, zwana również salsą jest połączeniem różnych stylów muzycznych. 

salsa

Historia tego tańca rozpoczęła się w latach czterdziestych XX wieku. Salsa została zainspirowana afrokubańskimi i karaibskimi rytmami. Z upływem lat zyskiwała coraz więcej zwolenników na Kubie, w Nowym Jorku czy Portoryko. Początkowo była krytykowana przez muzyków za swoją niejednorodność, ale z czasem na stałe weszła do kanonu tańców latynoamerykańskich. Odmian salsy jest wiele, m.in. kubańska i kolumbijska. Każdy rodzaj ma swoje charakterystyczne elementy. Zazwyczaj salsa tańczona jest do metrum 4/4 po trzy kroki w każdym takcie. Tancerze salsy zajmują tylko niewielką część parkietu. Ma to swoje korzenie w rozwoju tańca, kiedy uczono się układu na zatłoczonych parkietach.

Salsa jest widowiskowym tańcem. Tancerze podkreślają jej żywiołowość dodatkami akrobatycznymi lub częściami solowymi, kiedy wykonują nietypową sekwencję kroków, zwaną z języka angielskiego shine steps. Najczęściej dzieje się tak, gdy milknie muzyka, a słychać jednie perkusyjne tło. Aktualnie salsa, tak jak tango argentyńskie, tańczona jest w klubach do nowoczesnej muzyki czy specjalnie zaaranżowanych przez didżejów utworów.

Menu

Partnerzy