Popping

Wiele rodzajów tzw. tańca nowoczesnego cieszy się obecnie ogromną popularnością, mimo iż powstały już w latach 70. i 80. Jednym z nich jest popping. Powstały w Kaliforni popping jest mieszanką tańca funk oraz stylu ulicznego.

popping

Trudno na piśmie wyjaśnić co jest jego istotą, ale powiedzmy, że skupia się na szybkim spinaniu i rozluźnianiu mięśni (z ang. "pop" – stąd nazwa). Stworzenie tego stylu przypisuje się Boogaloo Samowi i Poppin' Pete'owi w roku 1974. Inspiracją, poza wspomnianym funkiem, miał być taniec "robota". Przez lata styl ewoluował, rodząc coraz to nowsze techniki i ruchy. Wspomniane napięcie mięśni powoduje efekt szarpnięcia i, w zależności od tego czy w figurze uczestniczy jedna część ciała (np. ramię) czy kilka, występuje z różnym natężeniem. Jak każdy taniec popping zależny jest od muzyki, a tancerz stara się spinać i rozluźniać mięśnie w jej rytm, co nadaje występowi płynności i naturalnego wyglądu. Często stosuje się także pauzy z utrzymaniem pozycji przed szarpnięciem, co podkreśla akcent w rytmie. Bardzo ważne jest także granie kontrastami – od sztywnych ruchów robota przez niemal całkowite rozluźnienie i efekt płynności ciała.

Popping (i wszelkie jego odmiany) często inspirowany jest ruchem postaci z kreskówek, animacją poklatkową czy mimami. Znaną szerszej publiczności, a nie zawsze kojarzoną z tym rodzajem tańca, techniką jest tzw. "waving", czyli wykonywanie fali, która przechodzi przez ramiona, barki i klatkę piersiową tancerza, a dzięki jego umiejętnościom wygląda jak jeden płynny ruchu, przypominający właśnie morską falę. Kolejną jest, spopularyzowany przez Michaela Jacksona, moonwalking, czyli specjalny krok, który widzowi objawia się jak ślizganie się po podłożu. Popperzy nie ograniczają się jednak do ślizgania się do tyłu, wykonują tę technikę w wielu kierunkach i łączą ją z innymi figurami.

Mimo ponad czterdziestoletniej historii tego tańca wciąż powstają nowe ruchy i ich kombinacje. Popping wyróżnia spośród mu pokrewnych rodzajów tańca także pozostawanie tancerza w pozycji wyprostowanej, nieschodzenie do parteru (poza wyjątkowymi i rzadkimi figurami). Obecnie popping zaliczany jest do szerokiego wachlarza tańców hip-hop i zawody w nim można spotkać właśnie na eventach hip-hopowych obok takich stylów jak breakdance czy locking.

Menu

Partnerzy